Előadó

Ternipe

Borítókép forrása: discogs.com

A Ternipe együttes 1989-ben alakult Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei és budapesti fiatalokból. Az együttes tagjai roma anyanyelvűek, akik arra törekednek, hogy népzenéjük és népdalaik tiszta forrásként kerüljenek be a köztudatba. A nevük jelentése: fiatalság.

Céljuk az volt, hogy az igazi autentikus roma kultúrát népszerűsítsék, és a köztudatban elterjedt előítéleteket anyanyelvük ápolásával és kultúrájuk megőrzésével legyőzzék, továbbá hogy a még fellelhető cigány néphagyományokat, ezen belül a hangszeres és nem hangszeres népzenét összegyűjtve és feldolgozva, azt közkinccsé tegyék.

Az első időszakban sokat léptek fel ifjúsági klubokban, táborokban, művelődési házakban. Ezáltal egyre népszerűbbek lettek, és sorozatos meghívásokat kaptak bel- és külföldön egyaránt.

Az együttes rangját az is emeli, hogy autentikus előadói stílusuk elismeréséül a világhírű Kalyi Jag együttes utánpótlásaként emlegették őket. A Ternipe tagjai: Balogh Mária (ének), Balogh Tünde (ének), Farkas István (ének, gitár, mandolin), Lakatos Zsolt (ének, gitár), és a zenekar vezetője, Lakatos Béla (ének, kanna, szájbőgő).

1992-ben a Kalyi Jag Roma Művészeti Egyesület gondozásában jelent meg az első hangzóanyaguk: O duj "terne" / A két ifjú címmel. Az anyaggal bejárták Magyarországot, harminc önálló színházi estet adtak. Fesztiválokon vettek részt: a Womad Fesztiválon, a Kaláka Fesztiválon és a Kalyi Jag együttes által megrendezett Nemzetközi Nemzetiségi Népzenei Gálákon. Pályafutásuk során kétszer is meghívást kaptak a Franciaországban megrendezésre kerülő C.I.I.O.F. világfesztiválra, majd ezt követően Stuttgartban a Magyar Kultúra Házában tapsolhatott nekik a nagyérdemű közönség.

1993-ban megjelent második kiadványuk Suno dikhjom / Álmot láttam címmel, és az anyaggal ismét bejárták az országot. Az együttes hangzásvilága sajátos, hiszen a kvintek és tercek olyan előadásmódot hoznak a folklórba, amellyel eddig csak a balkáni és a távol-keleti kultúrákban találkozhattunk. Dalaik mindenkihez szólnak, hiszen valamennyi témája a szerelem, a bánat és a vigasság.

1998-ban a zenekar közreműködött a Republic együttes Üzenet című albumának felvételein. Ugyanebben az évben a Bahia Kiadónál jelent meg Del o brishind / Esik eső című lemezük. Ezt követték 2003-ban a Pa mande o cheri / Felettem az ég, majd 2008-ban az Elmondom a világnak... / Avri Phenav e lumake... című kiadványaik. Ez utóbbin már a zenekar tagja volt Sztojka László (nagybőgő), Bihari Zsolt (ének, gitár) és Lakatos Gyula (szintetizátor) is.

Balogh Mária, a Ternipe egyik alapítója és énekesnője 2016-ban elhunyt. 2023 januárjában a zenekar néhány tagja „Ternipés Béla és barátai” néven vendégként fellépett a Fekete Vonat nagyszabású koncertjén, a Budapest Arénában.

HZ

Forrás:

  • Bahia Kiadó honlapja
Frissítve: 2025-1 , Hőgye Zoltán