Előadó

Gerilla

Az 1967-es polbeat fesztivál sztárja az egy évvek korábban indult Gerilla együttes volt, amely voltaképpen Berki Tamás (későbbi neves jazzénekes) és Vámos Tibor (később Vámos Miklós néven ismertté vált író és tévés személyiség) duóját jelentette, amelyhez alkalmanként csatlakozott Gergely Ágnes (az egykori „gézengúz”), Rohonyi Marianne (ének, dob) és Lantos Iván (ének, nagybőgő; később az Orfeo együttes, majd a Kolinda együttes alapítója). Szövegeiket Haraszti Miklós írta vagy fordította.

A fesztivál előtt már többször szerepeltek különböző KISZ-megmozdulásokon. Mint sok budapesti egyetemistát, akkor őket sem csak a nyugat-európai, hanem az ázsiai és latin-amerikai forradalmi mozgalmak is érdekelték, mint ahogy nevükkel is Che Guevara előtt tisztelegtek. Ugyanakkor figyelemmel kísérték az amerikai polgárjogi, kisebbségi megmozdulásokat is, bár inkább a kommunista aktivistákat (Angela Davis), mint a polgárjogi harcosokat (Martin Luther King). A polbeat előadók közül elsőként készíthettek felvételeket, de jellemző az illetékesek hozzáértésére, hogy az együttes bemutatkozó kislemezét (Mr. John elment Vietnamba / Ejtőernyős dal, 1967) a Táncoljunk! című sorozatban jelentették meg. További népszerű dalaik: Nem lehet tudni, Várunk (este a szobornál), Disszidensek (Ecc-pecc-kimehecc).

A polbeat fesztiválon a Gerilla négy dallal jutott be a döntőbe, ahol a zsűri két kategóriát hozott létre az elektromos nagyzenekarok, illetve a szólisták és kisegyüttesek számára. A KISZ kongresszusának tiszteletére megrendezett fesztiválra ugyanis a népszerűség biztosítása érdekében ismert beatzenekarokat is meghívtak, amelyek, mint az alábbi lista is bizonyítja, itt is a jól ismert slágergyárosok dalaival indultak a versenyben.

A fesztivál – 15 ezer forinttal járó – fődíját a Gerilla kapta, és még a műfaj hazai elterjesztéséért legtöbbet tevő zenekarnak járó díjat is elvihette. A fesztivál győztes dalaiból készült négyszámos kislemezen három dallal szerepelhettek, a győzteseknek filmszerepet, lemezt, fellépéseket ígértek, ám mindebből őszre semmi nem teljesült. A lapokban eléggé lesújtóan írtak a fesztiválról, mindenekelőtt a  beatzenekarok hiteltelennek minősített szereplését kritizálták. A polbeat fesztivál tehát nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

JBSz–SJ

 

Forrás:

JÁVORSZKY Béla Szilárd, SEBŐK János: A magyarock története 1 (1960–70-es évek), Budapest, Kossuth Kiadó, 2019, p. 141–143.

Frissítve: 2023-3 , Jávorszky Béla Szilárd – Sebők János