Romengo
Az oláh cigány zenét játszó Romengo együttes a roma folk nemzetközileg ismert és elismert képviselője, élén a Kossuth-díjas énekesnővel, Lakatos Mónikával.
A nagyecsedi oláh cigány hagyományon alapuló zenét játszó Romengo együttest a korábban a Romano Drom együttesben zenélő Rostás „Mazsi” Mihály és felesége, Lakatos Mónika alapította 2004-ben. A jelenleg Lakatos Mónika (ének, vokál), Rostás „Mazsi” Mihály (gitár, ének, tambura, szájbőgő), Lakatos „Guszti” János (kanna, szájbőgő, ének), Balogh Tibor (teknő, kanál, ritmushangszerek, szájbőgő, ének), Rosonczy-Kovács Mihály (hegedű, ének) és Novák Csaba (nagybőgő) alkotta formáció zenéjét a kulturális gyökerek tisztelete és a folyamatos megújulás jellemzi. Előszeretettel használnak az olyan hagyományos hangszereket, mint a kanna, a teknő és a kanál, de nem idegenkednek az új hangzásoktól sem. Sikerük titka elsősorban énekesnőjük, a 2022-ben Kossuth-díjjal kitüntetett Lakatos Mónika egyedi hangjában és előadói stílusában, továbbá zenéjük hangszeres és stiláris sokszínűségében keresendő.
Megalakulásuk óta – kis túlzással – bejárták a fél világot: Európa 25 országa mellett Dél-Koreában, Indiában, Malajziában, Ecuadorban és Mexikóban is koncerteztek. Bemutatkozó albumuk, a Kétháné 2010-ben tátott napvilágot, amelyet 2014-ben a Nagyecsed-Budapest, 2021-ben pedig a Folk utca követett, komoly nemzetközi sikereket aratva. Az első két korong bekerült a World Music Charts Europe 10 legjobb lemeze közé, míg a Folk utca megkapta az Év legjobb közép-európai albuma címet a berlini központú szervezet ranglistán. Mindemellett számos tematikus albumon is szerepelnek. A Balkanbeats – Volume 3 (2008) válogatáson például a Naj Ma Shela című daluk hallható, míg a Tükröm, tükröm (2016) című Quimby-átiratokat egybegyűjtő albumot az Autó egy szerpentinen című szerzemény feldolgozásával, a Petőfi 200 emlékév kapcsán megjelent Szabadság, szerelem (2023) kollekciót pedig a Ha az Isten... című költemény megzenésítésével erősítik.
Lakatos Mónika és Rostás Mihály a Romengo mellett több más zenekart is működtetnek, ilyen a szintén autentikus oláh cigányzenét játszó Lakatos Mónika és a Cigány Hangok, illetve a Lakatos Mónika Folk Trió, valamint hazánk egyedüli katalán rumbát játszó formációja, MazsiMó-GipsyMó. Rostás Mihály a Nemzetközi Cigány-és Világzenei Hálózat elnöki tisztét is betölti, mely szervezet a tradicionális oláh és a beás, illetve az úgynevezett kávéházi cigány zene szélesebb körben való megismertetését és a lovári nyelv megőrzését tűzte zászlajára, de a nemzetközi Cigány Dal Napja, a Nagyecsed GipsyFest és a Budapest GipsyFest megszervezését is a nekik köszönhetjük.
CsO