Kiadványelem

Áron András (Lazarvs) interjú, A38 Magazin, 2020

„Mindenkinek le fog szakadni az álla” – Áron András Apey, Lazarvs

Már új lemeze rögzítése után, új számokkal érkezik márciusban az A38 Hajóra az egykori Apey & The Pea, azaz a Lazarvs. A frontemberrel beszélgettünk.

Biztos, hogy nem mi vagyunk az elsők, de azért megkérdezzük: mi indokolta a névválasztást, mikor döntöttetek a névválasztás mellett és hogyan találtatok az új névre?

Apey: Én a Lazarusszal David Bowie lemezén találkoztam először. Egy adott lemez elkészítése előtt 2-3 évvel már gyűjtöm, írom az olyan inspirációkat, amik megfognak. A HEX keverésének befejezésekor már rég eldöntöttem, hogy ez lesz a következő címe. A V betűt Kókai Barnabás grafikusunk, a Southern Oracle énekese ajánlotta a keresés/search engine-ek miatt, nem „kultak” akartunk lenni, hanem csak megkönnyíteni az emberek dolgát, hogy megtaláljanak minket az interneten. A római korban kezdetlegesen ezt a szót amúgy így V betűvel írták, mivel a latinban nem használtak U betűt a 14-15. századig túlzottan. Rövidre zárva, a lényeg, amit mindenki hallani akar: igen, alapvetően már picit untuk, hogy egy olyan név párosul hármunkhoz, ami nem azonos a zenénkkel minimálisan sem, és eltelt egy évtized. Büszke vagyok magunkra, hogy ezt megléptük.

Mi változik (változott) és mi marad (maradt) ugyanolyan a zenekarban onnantól, hogy Lazarvs vagytok?

Semmi, azon kívül, hogy így sokkal boldogabbak vagyunk. Kicsit olyan mintha kaptunk volna egy új zenekart, izgalmas. (nevet)

Vannak külföldi terveitek a közeljövőben? Ha vannak, mi azok?

Jelen pillanatban az új lemezünkre fókuszálunk, ami idén szeptemberben jelenik meg, illetve a hátralévő klubturnénk állomásaira, aminek a végén ismét a legendás Underworldben játszhatunk Londonban jó barátainkkal, az AWS-sel. Aztán indul a nyári turnénk, de folyamatosan dolgozunk a külföldi lehetőségeken; reméljük hamarosan újra úton leszünk valamerre.

Az új nevet nyilvánvalóan új hanganyag is követi majd. Hogy álltok ezzel?

Január végén rögzítettük az összes számot Zalaszentgróton Bánházi Gábor mindenkori hangmérnökünk új studiójában, a Zengőkertben, ami egy hegyoldal tetején van egy elképesztő helyszínen. Alig várjuk, hogy hallja mindenki az egészet, nagyon izgatottak vagyunk most.

Mit, milyen hangzást, milyen számokat, esetleg milyen új dolgokat várhatunk?

Messze a legjobb lemezünk eddig, mind hangzásilag, mind játékilag - ennyire még sosem tudtuk, hogy pontosan mit és hogyan is akarunk. Ez egy sokkal inkább zaklatott, rideg hangvételű lemez kevés dallammal, hideg atmoszférával. Bánházi Gáborral ez a hetedik lemez, amin együtt dolgozunk, és imádom. Óriási munkát végeztek az elmúlt 4 évben, hogy létrehozzák az ország, de talán Európa egyik legkülönlegesebb stúdióját.

Hogyan néz ki a zenekarban az alkotói folyamat? Mennyire közös munka vagy mennyire Apey jó értelemben vett egotripje?

Szó sincs egóról. Az alapok, a vázak és a riffek tőlem származnak, viszont a végeredmény és a szerkezetek, a váltások hármunk szüleményei. Nélkülük nem lenne semmi. Nagyon odatették a többiek magukat, külön kiemelném Makk játékát, aki nem kicsit emelte meg a lécet, de Zolika is odarakta rendesen a húst minden szám alá. Szerintem mindenkinek le fog szakadni az álla, ha meghallja a végeredményt.

Mik azok a kulturális hatások, zene, de akár más is, film, színház, képzőművészet, amik értek mostanság titeket, és amik hatnak az alkotói munkátokra?

A lemez megírása előtt megbeszéltük, hogy most nem állítunk fel hatalmas téziseket és koncepciókat. Egyszerűen inkább a zenére összpontosítunk és megpróbáljuk a lehető leggusztustalanabb és legagresszívabb lemezt létrehozni, amit csak tudunk. Így most nem igazán tudok bármi ilyesmit megemlíteni.

Álmok, rémálmok, titkos tervek?

Álmok: Minél több időt együtt tölteni, koncertezni ameddig csak tudunk majd beöregedve.

Rémálom: Kézsérülés, vágás. Titkos terv: a fű legalizálása Magyarországon 2021-ig.

Frissítve: 2022-9

Kapcsolatok