Személy

Hajnóczy Csaba

Zenész - gitáros

Gitáros, zeneszerző, az 1980-as évek budapesti undergroundjának emblematikus alakja, a Kontroll Csoport és a Kampec Dolores alapítója, meghatározó muzsikusa. Ma a MOME-n zenei alapismeretekről tanít nem zenész művészeket, és főleg akusztikus ökológiával foglalkozik. 

Miközben a Kontroll Csoporttal koncertezett, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolára járt zenetudományi tanszakra, ahol klasszikus zenetörténettel, zenekritikával, zeneelmélettel foglalkozott. Az egyik legmagasabb pontszámmal vették fel, később azonban fokozatosan kicsúszott a szakmai körből, és miután a popzenekutatás akkoriban (is) kurrens területnek számított a világban, a középkori madrigálok világa helyett 1983-ban A rock and roll története és eszköztára címmel írhatta meg a diplomamunkáját. Emellett publikált a Magyar Zene című szaklapban is, az egyik tanulmányában a korábbi mainstream magyar pop- és rockszámok eszköztárát vetette össze saját generációja, az alternatív vonal produkcióival.

Közben 1984-ben sokadmagával megalapította a Kampec Dolorest, amely persze felállásában és stílusában is rengeteget változott az évtizedek alatt – többek között volt egy hosszú korszaka a jazzszaxofonos Grencsó Istvánnal. Ahogy Hajnóczy egy 2023-as interjúban meghatározta: „Születését tekintve alternatív rockzenekar. Nagyon sok úgynevezett kortárs zenei hatás olvadt bele, a nyomai ott vannak. Improvizációs jazz és más szabad improvizációs dolgok is vannak benne, elektronikus zenei ötletek is. Egy időben dolgoztam samplerrel, egy ideje már nem, de azért az is jelen volt, és különböző népzenék hatásai.”

Emellett 1998 és 2003 között az Egy Kiss Erzsi Zene meghatározó muzsikusa, alkotója. 2008 és 2011 között Szokolay Dongó Balázzsal és Kondor Péter Párizzsal eFU néven elektronizált népzenei projektet vitt. 

Az utóbbi évtizedekben a rock and roll mint életforma folyamatosan átalakult az életében, 2019-ben a MOME-n a doktori disszertációját Akusztikai ökológia, soundscape, akusztikai kommunikáció és ökológiai hangművészet, a hangról való gondolkodás új aspektusai címmel írta.

Miként az említett 2023-as interjúban rámutatott: „Ami pillanatnyilag érdekel, az a Szigetköz hangökológiája. Benne vagyok egy projektben. Évtizedek óta napirenden van, hogy mit lehet kezdeni a Szigetköz helyzetével, ami a Duna eltereléséből következett. Egy ösztöndíjra pályáztam azzal, hogy vonjuk be a hangökológiát a kutatási területek közé. Vannak ott zenészek, Mizsei Zoltán és Váczi Dániel, akik zenészként és bizonyos értelemben hangkutatóként részt vesznek ebben. Én pedig kifejezetten a hang mint a természetben és a lakott környezetekben jelen lévő jelenség felől közeledtem.”

JBSz

 

 

 

Frissítve: 2024-12 , Jávorszky Béla Szilárd

Kapcsolatok

    12