Személy

Gőz László

Zenész - harsonás, Producer

Borítókép forrása: Facebook/BMC Hivatalos oldala/Fényművek/Hrotkó Bálint

Gőz László (1954) harsonaművész, a hazai jazzélet meghatározó alakja, a Budapest Music Center létrehozója és vezetője.

Zenei tanulmányait 1961-ben kezdte a Kodály Zoltán irányítása alatt álló Lorántffy Zsuzsanna úti ének-zenei általános iskolában, majd a Bartók Béla Konzervatórium jazz és klasszikus tanszakán folytatta. Harsonaművészi és tanári diplomáját 1978-ban vette át a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán. 1978–2010 között a Zeneakadémia jazz tanszakának zenetörténet, szolfézs és harsona-improvizáció tanára.

Alapító tagja volt a kortárs zenét játszó 180-as Csoportnak, amellyel 1979–89 között több száz koncerten és stúdiófelvételen szerepelt Európa-szerte. Számos jazzformációban vett részt, mint muzsikus és közel száz lemezfelvételen, mint stúdiózenész. Olyan előadók zenei partnere volt, mint az LGT, Zorán, Demjén Ferenc. Több filmhez is írt zenét. Zenekaraival, az 1988-ban indult Brass Age formációval, illetve az 1994-ben alakult ESP Grouppal több albumot is megjelentetett.

Gőz László 1996-ban megalapította a Budapest Music Centert (BMC). Elsődleges célja egy olyan zenei információs központ kialakítása volt, amely összegyűjti és nemzetközi viszonylatban is hozzáférhetővé teszi a magyar klasszikus és jazz-zenészek, valamint a magyar kortárs zenedarabok adatait.

BMC Records néven 1998-ban független lemezkiadót alapított, albumainak száma mára meghaladja a 300-at. Alapítása óta a kortárs, klasszikus és jazz műfajok hazai képviselőivel készít felvételeket. Gőz László 2008-ban útjára indította az Új Magyar Zenei Fórum zeneszerzőversenyt.

2002-ben Rózsavölgyi Aranyéremmel, 2003-ban Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszttel tüntették ki. 2008-ban elnyerte a Francia Köztársaság a Francia Művészet és Irodalom Rendje Lovagi fokozatát. 2013-ban átvehette a Moholy-Nagy-díjat, melyet hazai zenei élet és a kultúra egészében végzett fáradhatatlan munkája elismeréséért kapott. 2015-ben további két kitüntetésben részesült, átvette a Lengyel Köztársaságért Érdemrend Lovagkeresztjét, illetve a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét. 2023-ban Prima Primissima díjjal ismerték el eddigi munkásságát magyar népművészet és közművelődés kategóriában. 2024-ben a Fővárosi Önkormányzattól Pro Urbe díjat kapott.

HZ

Forrás:

  • Gőz László, BMC Magyar Zenei Információs Központ és Könyvtár, 2025
Frissítve: 2025-4 , Hőgye Zoltán