Szélkiáltó
Az 1970-es évek eleji folk reneszánsznak is megvoltak a maga pécsi követői, több versmegzenésítését (József Attila: Munkások kórusa, Ady Endre: Imádság háború után, Weöres Sándor: Csigatánc) rögzítette a helyi rádió az 1974-ben tanárképzős hallgatókból álló, Lakner Tamás vezette, később többszörösen átalakult Szélkiáltónak, mely 1983-ban megnyerte a Ki mit tud?-ot, és ezzel országos hírnevet szerzett.
A pécsi zenekar neve József Attila Szélkiáltó madár című verséből ered. Miként magukról fogalmazzák: a magyar és a világirodalom kortárs verseit éneklik saját zenéjük mellé, mely népzenei és klasszikus hatású. Kiemelt ügyüknek tartják a Pécsett élt és élő költők – Janus Pannonius, Csorba Győző, Pákolitz István, Pál József, Galambosi László, Bertók László – műveinek bemutatását a közönségnek.
Eddigi munkásságukat tucatnyi LP, kazetta és CD lemez őrzi. A pécsi Bóbita Bábszínház több előadásához készítettek kísérőzenét. 1999-ben Pécs városától megkapták a Pro Communitate-díjat, 2000-ben Kígyós Sándor díjjal, 2004-ben pedig a Magyar Kultúra Napján Csokonai-díj jal tüntették ki őket.
JBSz–SJ
Forrás:
JÁVORSZKY Béla Szilárd, SEBŐK János: A magyarock története 1 (1960–70-es évek), Budapest, Kossuth Kiadó, 2019, p. 324.