Szabó Balázs Bandája
Ha egy dalról nehéz eldönteni, hogy alternatív zenekart vagy folkcsapatot hallunk; ha a szöveg nagyon költőinek tűnik vagy konkrét költeményre emlékeztet, valószínűleg Szabó Balázs bandája játszik – ez a formáció ugyanis a versek megzenésítésének és a műfajok házasításának is specialistája.
Vezetője, Szabó Balázs (1978) életét a kezdetektől kíséri a zene: előbb zongorázni, gitározni és hegedülni tanult, aztán a furulya, a kaval és a koboz következtek, úgyhogy ma már egyszerűbb multiinstrumentalistaként beszélni róla. Falusi fiúként – a Hajdú-Bihar megyei Tetétlenen – bőven volt része lakodalmakban, sorszerű volt tehát népzenei kötődése. Ennek ellenére nem népzenészként, még csak nem is zenészként, hanem bábszínészként, bábrendezőként indult a pályája a debreceni Vojtina, a pécsi Bóbita, illetve a kecskeméti Ciróka Bábszínházban. Kecskeméten találkozott a FankaDeli művésznéven ismert Kőházy Ferenccel, vele hozták létre 2005-ben a népzenei és rap elemeket kombináló Suhancos együttest, amely két albummal (Üzenetrögzítő, 2007; Jól tévedni emberi dolog, 2009) írta be magát a honi kultúrtörténetbe. A második korong megjelenésének évében aztán fel is oszlott a zenekar, Szabó Balázs pedig elkészítette Ül.dög.élek című szólólemezét és megalapította jelenlegi együttesét, a Szabó Balázs bandáját.
A frontember mellett Ölveti Mátyás csellista, Harangozó Sebestyén gitáros, Acsády Soma basszusgitáros és Ferencz László dobos alkotta formáció elsősorban a magyar népzenét a könnyűzene különböző válfajaival, és gyakran klasszikus vagy kamarazenei hangszereléssel ötvöző dalaival hívta fel magára a figyelmet, de költészetünk gyöngyszemeinek – többek között Radnóti Miklós, Pilinszky János, Ady Endre és Grecsó Krisztián verseinek – megzenésítése is munkáságuk fontos részévé vált.
Bemutatkozó albumuk, a Megcsalogató 2010-ben látott napvilágot, amelyet az Átjárók (2011), a Közelebb (EP, 2012), az Élet elvitelre (2014), az Újracsalogató (2015), a Rajtad felejtett szavaim (2018), a megzenésített Radnóti-verseket tartalmazó Hasonlatok (2018) és az X (2019) című korongok követtek.
Az együttes egyéni hangvételű, magával ragadó koncertjei teltházzal mennek, a szakmai elismerések sorából pedig a zenekarvezető 2016-os Petőfi Zenei Díja (az év férfi előadója), illetve az Élet elvitelre című korong Fonogram Díja (a 2015-ös év hazai alternatív albuma) emelhető ki. Szabó Balázs sokoldalúságát tükrözi a Magyar Állami Népi Együttes 2016-os Apám ablakából az ég című előadása is, amelyet rendezőként és zeneszerzőként jegyez.
Három évvel a Szabó Balázs Bandája zenekar 10. születésnapi albumának megjelenése után 2022 augusztusában Szabó Balázs új szólószámmal (Naphajó) jelentkezett, ami a Szia, Életem! című új film egyik betétdala.
CsO
A zenekar Facebook-oldala: https://hu-hu.facebook.com/szabobalazsbandaja/