Előadó

180-as Csoport

Borítókép forrása: Facebook/Group 180 csoport

Hazai előadók 1979-ben alapították a korszak egyik meghatározó kortárs zenei formációját, a 180-as Csoportot, mely fennállása tíz esztendeje alatt közel 400 koncertet adott Európa-szerte, és olyan zenésznagyságokkal dolgozott együtt, mint Steve Reich, Petr Kotik, Alvin Curran, Chris Newman, Szabados György és Vidovszky László.

A minimálzene-orientált társulást 13 zenész alapította, nevük a tagok átlag magasságáról származik. A nyolcvanas évek legprogresszívebb kortárs zenei formációjában számtalan művész közreműködött, közöttük olyan kiváló zenészek, mint Szemző Tibor, Gőz László, Körmendy Ferenc, Melis László, Faragó Béla és Tóth Tamás. A zenészek közül többen a jazz-műfajban is elismert előadók voltak.

A 180-as Csoport a Steve Reich és Philip Glass nevével fémjelzett repetitív zene kiváló tolmácsolójaként vált ismertté. Kezdetben egyetemi klubokban és művelődési házakban léptek fel, ahol közvetlen légkört teremtve segítették elfogadtatni a kortárs zene addig ismeretlen irányzatát. A csoport repertoárján külföldi repetitív művek mellett magyar szerzők darabjai is szerepeltek, részben saját körükből (Márta István, Szemző Tibor, Melis László, Faragó Béla, Soós András).

Fellépéseiket idővel külföldön is nagy érdeklődéssel fogadták. Játszottak többek között az 1982-es párizsi Őszi Fesztiválon, valamint a Karlsruhei I. Európai Minimal Zenei Fesztiválon is, koncertjeiket sugározta a Süddeutscher Rundfunk, a Hessischer Rundfunk, a Radio France és az ORF.

A független kortárs zenei műhelyként működő társulás a 80-as évek elején megjelent new wave-együttesekhez hasonlóan szimpatizált a demokratikus ellenzékkel, nemegyszer olyan programokat szólaltattak meg, amelyek szemben álltak az akkori műsorpolitikával (Petri-est, vagy Frederic Rzewski börtöndarabjának bemutatása a lengyelországi szükségállapot idején).

Az együttes 1989-ig volt aktív, tagjai 1990-es évektől önállóan folytatták zenei pályafutásukat.

1983 és 1989 között három albumuk jelent meg. 2014-ben a BMC Records 35 (1979-1990) címmel megjelentetett egy CD-t a zenekar fellépésein rögzített művekből, a 180-as Csoport pedig ugyanabban az évben egyetlen alkalommal ismét összeállt egy koncert erejéig a budapesti Zeneakadémián.

HZ

Forrás:

  • 180-as Csoport (Group 180), BMC Magyar Zenei Információs Központ és Könyvtár, 2025
  • 180-as Csoport, Wikipédia, 2024-08-08
Frissítve: 2025-4 , Hőgye Zoltán